4.9 Snowboarding

Snowboarding patrí do kategórie zimných športov podobne ako zjazdové lyžovanie. Postupne sa vyvinul zo skateboardingu a surfingu. Vznik snowboardingu datujeme okolo roku 1965 v USA. Prvýkrát sa na zimných olympijských hrách objavil až v roku 1998. Poznáme tri základné kategórie snowboardingu: Alpine, Freeride a Freestyle. V školskej telesnej výchove učíme tzv. univerzálny štýl jazdy, ktorý vrcholí osvojením carvingového oblúku. Zdokonaľovaním sa jazdec môže neskôr vyprofilovať do spomínaných troch základných kategórií.

4.9.1 Rozcvičenie

Rozcvičenie začína rozohriatím , kedy sa žiaci postavia do zástupu s medzerami 1 meter, všetci na povel začnú bežať pričom posledný slalomovo obieha všetkých a postaví sa na začiatok zástupu. Cvičenie trvá dovtedy, kým sa všetci nevystriedajú. Môžeme zvoliť aj zložitejšiu variáciu, a to obiehanie vzad, avšak celý zástup je okrem obiehajúceho statický.

Rozcvičenie pokračuje naťahovacími cvičeniami, môžeme pri tom využiť snowboardovú dosku. Zvolíme pritom krátke cvičenie, ktorým preverujeme reakčné schopnosti žiakov. Žiaci sa postavia do kruhu na vzdialenosť 50 cm. Každý pred sebou drží pravou rukou dosku. Na povel sa každý presunie na miesto svojho pravého spolužiaka, pričom púšťa svoju dosku a chytá dosku svojho spolužiaka (video 1 >>).

Do rozcvičenia môžeme zakomponovať aj krátku naháňačku, kde žiaci majú obutú prednú nohu vo viazaní a zadnou sa uvádzajú do pohybu - kolobežka(video >>).

Na záver realizujeme štafetové preteky, kedy si namiesto štafety zdanlivo predávajú snowboardovú dosku. Organizujeme to ako súťaž dvoch družstiev, pričom v okruhu sú vždy dvaja - jeden, ktorý ťahá snowboardistu za palicu a snowboardista s obutou prednou nohou vo viazaní. Žiaci obiehajú okolo méty (video >>).

Pred realizáciu samotného nácviku jednotlivo zisťujeme preferovanú prednú nohu žiakov (ďalej v časti: Základný postoj).

 

4.9.2 Obúvanie a vstávanie

Technika

Zvolíme si bezpečnú rovnú plochu, pričom snowboard si postavíme kolmo na spádnicu, do snowboardu si upíname najskôr prednú, následne zadnú nohu (video >>). Pri vstávaní si jednou rukou chytíme prednú hranu snowboardu a druhou sa odrazíme od zeme, vystretím kolien sa postavíme.

Prípravné cvičenia

Vstávanie je potrebné nacvičovať v rôznych terénoch, na prudkom svahu - kedy si prednú nohu obúvame čelom k svahu a zadnú opäť chrbtom v sede. Pre nácvik môžeme zvoliť aj hlboký sneh, prípadne žiakovi zaviazať oči, pre získanie následného väčšieho pocitu istoty.

Chyby

Nedostatočný odraz a švih pri vstávaní.

 

4.9.3 Padanie

Technika

Padanie čelom ku svahu (na frontside) spočíva v znížení ťažiska tela, paže sú ohnuté v predlaktí (predpažiť pokrčmo von), dlane sú vystreté, najskôr dopadáme na predlaktie, aby sme eliminovali silu pádu a postupne náraz rozložíme na plochu celého tela. Po dopade na sneh, nohy zdvihneme v kolenách, tak aby snowboard ostal vo vzduchu (video >>). Padanie čelom od svahu (na backside) docielime vytvorením „kolísky“, pričom znížime ťažisko tela, bradu pritlačíme k hrudi a spevníme celé svalstvo tela. Ruky eliminujú náraz tým, že dopadajú vedľa tela. Nohy so snowboardom zdvíhame nahor (video >>).

Chyby

Nespevnené telo, nepripravené predlaktie, netlmenie pádu, padanie na kolená pri čelnom páde, padanie na kostrč pri páde na backside.

 

4.9.4 Obraty

Technika

Obraciame sa z fronside na backside alebo opačne. Činnosť realizujeme skrčením jednej dolnej končatiny, ktorá sa obracia okolo druhej vystretej nohy, pomáhame si švihom paže a rotáciou trupu (video >>).

Prípravné cvičenia

Obraty sa učíme aj v hlbokom svahu, pre následnú ľahšiu koordináciu na upravenom svahu.

Chyby

Nedostatočný švih paže, slabá rotácia trupu, snowboard nie je postavený šikmo k osi tela.

 

4.9.5 Základný postoj

Technika

Rozlišujeme dva základné postoje na snowboarde:

-goofy: pravá noha je vpredu

-regular: ľavá noha vpredu

Vpredu býva spravidla silnejšia noha. Správny výber prednej nohy môžeme realizovať na základe testu kĺzania po ľade (prvá nohy pri kĺzaní ja aj predná na snowboarde) alebo jednoduchým postrčením žiaka zozadu, kedy pri vykročení automaticky ako prvú použije dominantnú nohy (prednú na snowboarde). Základný postoj vychádza z rozloženia váhy na pravej a ľavej nohe v pomere 50:50. Kolená sú mierne pokrčené, panva mierne podsadená, trup je vystretý, paže sú upažené mierne nadol (video >>), (video >>).

Chyby

Nesprávne identifikovaná predná končatina, zlý pomer rozloženia váhy tela, vystreté nohy, predklon trupu, ruky spustené pri tele.

 

4.9.6 Základná lokomócia

Technika

Kolobežka - prednú nohu máme vo viazaní snowboardu, zadnú využívame ako odrážaciu, odrážaním sa posúvame vpred, pričom sa odrážame zadnou nohou pred snowboardom alebo za snowboardom. Po zvládnutí techniky realizujeme krátky sklz, kedy zadnú nohu po odrazení prikladáme ku zadnému viazaniu z vnútornej strany. Hmotnosť žiaka spočíva na prednej nohe, ktorou rovnako určujeme smer (video >>). Základnú lokomóciu dopĺňame pohybmi so zapnutým snowboardom na mieste. Pri týchto pohyboch je dôležité presúvanie hmotnosti nie len z prednej na zadnú nohu, ale rovnako aj zo špičky na pätu.

Prípravné cvičenia

Žiaci pretekajú v špeciálnej slalomovej dráhe, kde sú prekážky poskladané v rôznych smeroch, ako štafetový kolík si môžu podávať snehovú guľu. V rámci nácviku základnej lokomócie na mieste žiakom vyhlásime súťaž, kde sa budú snažiť otáčať výskokom o 180°, neskôr o 360°, resp. vyhráva ten, kto sa otočí o najviac stupňov do jednej aj druhej strany. Rovnako ich učíme prechod z prednej hrany na zadnú hranu a naopak, môžeme využiť princíp súťaže - vyhrá ten, kto bude mať najviac plynulých prechodov bez pádu. Medzi ďalšie prípravné cvičenie môžeme zaradiť tancujúceho snowboardistu (video >>).

Chyby

Vystreté nohy, nezvládnutý základný postoj, nesprávne prenášanie váhy.

 

4.9.7 Jazda po spádnici

Technika

Jazda po spádnici predpokladá zvládnutie cvičenia - kolobežka, kedy je zadná noha voľne priložená k viazaniu. Na miernom svahu realizujeme nácvik kolobežky po spádnici do zastavenia. Následne pristúpime k jazde po spádnici s oboma nohami vo viazaní. Hmotnosť je rozložená v pomere 60:40, predná verzus zadná noha. Žiak zaujme základný postoj, stojí bokom do smeru jazdy, hlavu má vytočenú v smere jazdy, ramená sa nevytáčajú do smeru jazdy. Dojazd je do zastavenia na rovine alebo do protisvahu (video >>).

Chyby

Nesprávny základný postoj, vytáčanie ramien, vystreté nohy, veľký predklon, váha na zadnej nohe, strnulý postoj.

 

4.9 8 Zosúvanie po spádnici

Technika

Pri zosúvaní po spádnici je váha tela rozložená rovnomerne v pomere 50:50 na oboch nohách. Zosúvanie realizujeme na backsidovej (video >>) aj frontsidovej strane, pričom najskôr učíme zosúvanie smerom ku svahu - na backside. Rýchlosť regulujeme prikrčením kolien a zatlačením na hranu. Čím sú dolné končatiny viac napnuté, tým naberáme väčšiu rýchlosť.

Prípravné cvičenia

Pri nácviku využijeme tzv. partnerský systém, kedy má jeden žiak snowboard obutý a druhý (bez snowboardu) mu pri zosúvaní pomáha pridržiavaním za ruky (video >>, video >>). Po zvládnutí nácviku môžeme využiť metódu sťažených podmienok, kedy žiakovi na snowboarde zaviažeme oči, pričom druhý žiak mu stále pri cvičení dáva dopomoc.

Chyby

Predklonený trup, nesprávne rozloženie hmotnosti, pohľad nasmerovaný do zeme, úplne vystreté dolné končatiny, strnulý postoj.

 

4.9.10 Zosúvanie šikmo svahom

Technika

Pri zosúvaní šikmo svahom sú končatiny zaťažené nerovnomerne, viac je zaťažená tá, ktorá je bližšie do smeru jazdy. Žiak je v správnom postoji, pričom svoje telo miene nakláňa do smeru jazdy. Pri backsidovej jazde žiak natláča váhu na päty, pričom pri zastavovaní, resp. zmene smeru prenáša váhu tela na vzdialenejšiu nohu od smeru jazdy, tým, že natláča na pätu zadnej končatiny. Pri frontsidovej jazde je technika rovnaká, s rozdielom, že natláčame na špičky končatín.

Prípravné cvičenie

Zosúvanie šikmo svahom sa podobá listu, ktorý padá zo stromu. Na zjazdovke za žiakom ostáva dráha padajúceho listu (video >>). Cvičenie realizujeme na backsidovej aj fronsidovej strane, pričom môžeme využiť lyžiarsku palicu ako pomôcku, žiak ju drží pod kolenom, nad hlavou a potom za chrbtom (video >>).

Chyby

Nesprávne prenášanie váhy na zadnú nohu, neprimeraný predklon trupu, vystreté končatiny.

 

4.9.11 Girlandy - nadväzované zosúvané poloblúky ku svahu

Technika

Najskôr začíname so zosúvaným oblúkom na frontsidovej strane. Počas jazdy šikmo svahom prenesieme hmotnosť na prednú nohu, snowboard je z väčšej časti na skĺznici. Pri oblúku si pomáhame rotáciou trupu, panvy a pažou, ktorá je nasmerovaná do vykonávaného oblúka. Oblúk však nevedieme do úplného zastavenia (t.j. tlakom na hornú nohu), ale pred spomalením uvedieme snowboard znova do sklzu opätovným zaťažením prednej nohy (video >>). Týmto postupom nasleduje ďalší zosúvaný oblúk s rotáciou trupu. Na zjazdovke ostáva stopa, ktorá pripomína vlnu. Rovnakým spôsobom učíme girlandy aj na backsidovej strane.

Prípravné cvičenie

Žiakovi presne vymedzíme méty, okolo ktorých má oblúk realizovať. Postupne začíname zväčšovať rýchlosť v oblúku a súčasne s tým zmenšujeme polomer v oblúkoch.

Chyby

Ťažisko je na zadnej nohe, protirotácia trupu, úplne zastavenie jazdy, nedostatočná rotácia panvy.

 

4.9.12 Zosúvaný oblúk s prechodom cez spádnicu

Technika

Oblúk začíname z jazdy šikmo svahom na backsidovej strane, pričom váhu máme tela máme rozloženú rovnomerne. Následne prenesieme hmotnosť na prednú nohu s prikrčením kolena a snowborad sa na krátku chvíľu dostáva do jazdy po spádnici, kedy sa celá plocha skĺznice dotýka zjazdovky. Rotáciou trupu a paží v smere oblúku začneme natáčať snowborad ku svahu. Predná noha pritom tlačí do jazyka a zadná na pätu viazania. Počas vedenia oblúku sa pozeráme za vystretou pažou. Zmenu realizujeme plynulým zosúvaním dosky, pričom snowboard sa stále dotýka celou skĺznicou zjazdovky a žiak sa vracia do pôvodného postoja zaťažením dolných končatín v pomere 50:50. Žiak v tejto fáze ešte nejazdí na hrane. Následne rovnako realizujeme nácvik backsidového oblúku

Prípravné cvičenie

Pre nácvik využijeme látkovú kľúčenku, ktorú prikladáme na stehno prednej nohy vo fáze pred nástupom na oblúk, pomôcka nám pomôže preniesť váhu na prednú nohu a zabráni nadmernej rotácii trupu (video >>). Pre zdokonalenie prvku môžeme vykonávať oblúky s rozličným polomerom, okolo mét, so zmenou výšky postavenia, zmenou polohy paží (skrížene na prsiach) alebo lyžiarskou palicou v rôznych polohách pred telom, za chrbtom a pod.

Chyby

Veľké naklonenie do oblúka, veľká rotácia trupu, preklopenie na hrany, nesprávny pomer rozloženia váhy.

 

4.9.13 Nadväzovaný zosúvaný oblúk s prechodom cez spádnicu

Technika

Po dokonalom zvládnutí zosúvaných oblúkov cez spádnicu realizujeme ich jednotlivé nadväzovanie. Po dokončení frontsidového oblúka nespomalíme a nezastavíme, ale prenášame váhu zo špičky prednej nohy na jej pätu a z päty zadnej nohy na jej špičku. Ide o plynulé preklápanie snowboardu. Pri frontsidovom oblúku je vždy odľahčená zadná hrana, pri backsidovom opäť predná (video >>), (video >>).

Prípravné cvičenie

Žiakom pripravíme slalomovú dráhu s rôznymi vzdialenosťami mét. Polomery oblúkov môžu byť taktiež rôznej veľkosti.

Chyby

Strnulé nasadenie oblúkov, zlé načasovanie zmeny oblúku, nadmerné vyklápanie trupu, protirotácia trupu, vystreté dolné končatiny, jazda s nadmerným zaťažením zadnej nohy.

 

4.9.14 Nadväzovaný zosúvaný oblúk so zvýšením ťažiska

Technika

V základnom postavení chrbtom k svahu uvedieme snowboard do pohybu prenesením váhy na prednú nohu a dosku nadľahčíme zvýšením ťažiska, zároveň pretáčame trup a panvu smerom do oblúka. Po prechode spádnicou zaťažíme prednú hranu a tlak na ňu zvýšime znížením ťažiska. Rovnako postupujeme pri oblúku na backside (video >>), (video >>).

Prípravné cvičenie

Žiaci vykonávajú oblúky so zvýšením ťažiska v rôznom dynamickom rytme, v rôznych polomeroch oblúkov, okolo mét.

Chyby

Pretáčanie trupu do protismeru, zahranenie pred prechodom spádnicou, prenášanie váhy na zadnú nohu.

 

4.9.15 Nadväzovaný zosúvaný oblúk so znížením ťažiska

Technika

Zo základného postavenia pri jazde šikmo svahom zahajujeme oblúk rýchlym dynamickým podrepom, pri ktorom snowboard prehraníme. Znížením ťažiska vytvoríme väčší tlak na vnútornú hranu a zároveň odľahčíme vonkajšiu. Počas fázy vedenia oblúky postupne vystierame dolné končatiny (video >>). Oblúky na seba nadväzujeme.

Prípravné cvičenie

Nácvik prvku žiaci môžu realizovať v neupravenom teréne.

Chyby

Pretáčanie trupu a ramien, neskoré nasedenie zníženia ťažiska, málo dynamický podrep.

 

4.9.16 Základný rezaný oblúk - carving

Technika

Zo základného postavenia čelom ku svahu odľahčíme hornú hranu a prenesieme váhu na prednú hranu. Na vykonanie prvku potrebujeme vyššiu rýchlosť ako pre predošlých cvičeniach. Oblúk začíname preklopením dosky na prednú hranu a zaťažíme ju prenesením váhy na špičky nôh. Váha tela je viac na prednej nohe. Carvingové zakrivenie dosky a jej prehnutie spôsobí, že doska sa začne zatáčať. Pri oblúkoch využívame horizontálny pohyb panvy a vložením tela do stredu oblúku. Zväčšením náklonu a zvýšením tlaku na hranu znižujeme polomer otáčania. Ku konci oblúka vraciame ťažisko nad dosku. Rovnako postupujeme pri backsidovom oblúku, pričom v oblúku zaťažujeme zadnú hranu tlačením na päty. Najskôr učíme oblúky oddelene, po ich zvládnutí na backsidovej aj frontsideovej strane realizujeme ich spájanie (video >>, video >>). Snowborad musí byť vedený na hrane (ide o preklápanie z hrany na hranu) bez akéhokoľvek zosúvania. Doska sa takmer vôbec nedostáva do fázy dotyku celej skĺznice so zjazdovkou.

Prípravné cvičenie

Stredné a krátke otvorené oblúky, jazda na maximálny počet oblúkov, oblúky okolo vyznačených mét, oblúky na znamenie, dlhé zavreté oblúky.

Chyby

Pretáčanie ramien a panvy do protismeru, nedostatočné zaťaženie vnútornej hrany, nepresunutie ťažiska, zosúvanie v oblúkoch.

 

Bibliografia
1. https://www.youtube.com/results?search_query=metodka+snowboardu
2. https://www.youtube.com/watch?v=5e5dOjBwdGc
3. https://is.muni.cz/th/261963/fsps_b/METODIKA_SNOWBOARDINGU_1.pdf