5.2 Inline korčuľovanie
Inline korčuľovanie, korčuľovanie na kolieskových korčuliach (vo svete známe tiež ako Roller blading) je pomerne mladý šport zahŕňajúci pohybové činnosti na špecifických typoch kolieskových korčúľ. V edukačnom procese telesnej a športovej výchovy na školách je možné zaradiť inline korčuľovanie do tematického celku Sezónne činnosti v rámci ISCED 2 a do modulu Športové činnosti pohybového režimu - Športové činnosti charakteristické premiestňovaním sa v prírodnom prostredí, adaptovaním sa na zmeny tohto prostredia v rámci ISCED 3. V snahe využiť nové motivačne lákavé formy športových aktivít, stretávame sa s netradičnými pohybovými činnosťami, ktoré sú aplikovateľné v školských podmienkach pre čo najširšie vekové spektrum mladej populácie.
Zdravotným benefitom je jeho anaeróbny účinok, pozitívny vplyv na rozvoj pohybového, kardiovaskulárneho, dýchacieho, termoregulačného aparátu, bez negatívneho dopadu na kĺby. Podľa Clarka (1998) sú okrem svalov chrbta, sedacích svalov a svalov prednej a zadnej strany dolných končatín, posilňované svaly ramien a horných končatín. Brooke (2005) na základe výskumu American College of Sport Medicine uvádza, že za hodinu inline korčuľovania spáli dospelý človek v priemere 600 kalórií. Uvoľňovanie endorfínov, sebarealizácia, zážitkovosť, zmysluplné trávenie voľného času, vytvárajú predpoklad budúceho formovania zdravého životného štýlu detí a mládeže.
Prvá zmienka o inline korčuľovaní siaha do roku 1760, kedy Belgičan John Joseph Merlin zostrojil korčule vlastnej konštrukcie, v roku 1815 získal prvý patent Francúz Garcin na korčule s inline postavením kolies. Ich ovládateľnosť bola obmedzená. Popularita jazdy na kolieskových korčuliach výrazne rástla, vznikali korčuliarske kluby (napr. v New Yorku) a inline korčuliarske zručnosti sa využívali pri rôznych športoch: pri hokeji, rýchlokorčuľovaní, tanci... V roku 1937 bola založená The Roller Skating Association International – Medzinárodná asociácia korčuľovania na kolieskových korčuliach. Masový rozvoj inline korčuľovania ako športu sme zaznamenali v 70-80 rokoch 20. storočia. V tom období na podnet hokejistu Scotta Olsona sa na pätu korčule pridala brzda. V súčasnosti je inline korčuľovanie športová disciplína, pri ktorej sa športovec pohybuje kĺzavým pohybom na kolieskových korčuliach po hladkom povrchu. Konštrukcia korčule má štyri kolieska v postavení v rade za sebou (inline). Tento pojem sa zaviedol v Európe, v USA je používaný pojem rollerskating, alebo rollerblading. V roku 1991 bola založená Medzinárodná asociácia inline korčuľovania (The International Inline Skating Association IISA).
Existuje niekoľko disciplín inline korčuľovania:
- Kondičné korčuľovanie (Fitness skating)
- Rýchlostné korčuľovanie (Speed skating)
- Agresívne korčuľovanie (Aggressive skating)
- Freestylové korčuľovanie (Freestyle skating)
- Korčuľovanie v teréne – (Off-roading, trail skating)
- Inline hokej (Inline hockey, Roller hockey)
Podľa Kubana, Louku a Kirchnera (2004) každá disciplína vyžaduje špeciálne upravené korčule s adekvátnymi parametrami (s rôznymi priemermi, šírkou, profilmi a tvrdosťou kolies), ostatné vybavenie, ochranné pomôcky (prilby, chrániče zápästí, lakťov, kolien) a profesionálnu údržbu.
Kondičné korčuľovanie (Fitness skating) – je to kondičné rekreačné korčuľovanie, charakteristická je dlhá plynulá jazda strednej rýchlosti, inline turistika na cyklistických chodníkoch ako aktívna náplň voľného času, spôsob zvyšovania si kondície a upevňovania zdravia pomocou pohybu na čerstvom vzduchu. Fitness kolieskové korčule by mali byť dobre ovládateľné s mäkkou, priedušnou topánkou s pohodlným a rýchlym zapínaním na pracky. Do tejto skupiny zaraďujeme aj maratónske korčule pre zdanejších korčuliarov. Topánka je nižšia, lišta dlhšia a priemer kolies väčší (90-100 mm).
Obr.1 Fitness korčule
Rýchlostné korčuľovanie (Speed skating) – rýchly dynamický šport pre rôzne kategórie a výkonnostné triedy: downhill, short track, speed track, indoor track. Korčule, ktoré sa používajú pri rýchlokorčuľovaní, majú veľké kolesá kvôli rýchlosti, veľmi nízke topánky, ťažšie sa ovládajú a neodporúčajú sa pre začiatočníkov.
Obr.2 Speed korčule
Agresívne korčuľovanie (Aggressive skating) – je charakteristické prekonávaním rôznych prekážok (zábradlia, U rampy atď.) Okrem špeciálnych korčúľ a chráničov si vyžaduje perfektnú prácu nôh, rovnováhu, veľkú dávku odvahy, trpezlivosti. Korčule sú zamerané na skoky cez prekážky, sklzy po zábradlí. Majú menšie kolieska, sú ťažšie, odolné proti nárazom, dobre ovládateľné, s vymeniteľnými časťami.
Obr. 3 Aggresive korčule
Freestylové korčuľovanie ( Freestyle skating) – zahŕňa činnosti ako tanec na inline korčuliach na hudbu až po pretekársku jazdu. Korčule sú kombináciou aggressive a fitness korčulí, pre mestské korčuľovanie, slalom, tanec. Majú vyššiu topánku s kratším rámom.
Obr. 4 Freestyle korčule
Inline hokej (Inline hockey, Roller hockey) – kolektívna dynamická hra na inline korčuliach s hokejkami a loptičkou v špeciálnom hokejovom vybavení, v ktorej sú organizované súťaže a zápasy pre všetky vekové kategórie. Korčule sú dobre ovládateľné, majú kratší rám, sú pevné a chránia nohy hráčov aj pri agresívnejšej hre.
Obr. 5 Inline hokejové korčule
Každá korčuľa sa skladá
z topánky, rámu (noža) a koliesok. Od topánky sa očakáva opora členku, nízka hmotnosť
a pohodlnosť. Rám (nôž) inline
korčule je pripevnený na topánke a nesie sústavu koliesok
s ložiskami, dištančnými vložkami a oskami. Na rekreačných korčuliach
je na jednej z nich pripevnená trecia brzda. Modernejšie alebo
profesionálnejšie korčule majú samostatný nôž pripevnený k topánke. Samostatné
nože sa vyrábajú z uhlíkového kompozitu, alebo
hliníkovej zliatiny. Uhlíkové nože vážia 160–180 g, hliníkové majú
170–220 g. Dĺžka noža závisí od počtu koliesok (4–5) a ich priemeru,
pohybuje sa od
- mäkké kolieska (približne 74A–78A) dobre držia aj na hladkom povrchu, neumožňujú dosahovať vyššiu rýchlosť a rýchlejšie sa opotrebujú; vhodné na rekreačné korčuľovanie
- stredne tvrdé kolieska (približne 78A–85A)
- tvrdé kolieska (približne 85A–97A) prenášajú na nohu korčuliara všetky nárazy a otrasy, ale umožňujú dosahovať vyššiu rýchlosť, sú trvanlivejšie; umožňujú vykonávať obraty a prudké brzdenie šmykom, používajú sa na hokej a agresívne štýly.
Ložiská sú veľmi dôležitým komponentom, od ich kvality závisí ako dobre sa kolieska otáčajú a aká je rýchlosť korčuliara. Kvalitné ložiská a ľahkosť ich otáčania sú nevyhnutné pre výkonnostných korčuliarov, ale aj pre začiatočníkov. Na mazanie a ochranu ložísk proti vode, vlhkosti sa používajú oleje, gély, ktoré zabraňujú nadmernému opotrebovaniu trecích plôch.
Pre rekreačných začínajúcich korčuliarov vyberáme rekreačné fitness korčule, dobre udržiavateľné, jednoducho nastaviteľné a pohodlné, s priemerom od 80 mm do 90 mm.
Ochranu pri páde zabezpečujú ochranné pomôcky. Používanie ochranných pomôcok je na zvážení každého jednotlivca. V rámci inline korčuľovania v školskej telesnej a športovej výchove patrí pohodlné športové oblečenie, ochranná prilba, chrániče kolien, lakťov a zápästí do povinnej výbavy žiakov a študentov (Ladig, Růger 2003). Jednotlivé kroky výberu základného vybavenia pre rôzne vekové a výkonnostné skupiny korčuliarov ako aj základné pravidlá údržby uvádzajú Mišíčková (2009) a Procházka (2010).
5.2.1 Rozcvičenie
Riadeným rozohriatím a dôkladnou prípravou organizmu na pohyb je možné eliminovať vznik zranení na začiatku osvojovania si pohybových činností inline korčuľovania. Pre začiatočníkov je vhodné začať prípravu rôznymi prípravnými cvičeniami na rozvoj rovnováhových schopností a schopnosti spájania pohybov, prípravné cvičenia a osvojenie si techniky zvládnutia pádov, vstávania, stoja, chôdze, základnej lokomócie s využitím rôznych prvkov opory, dopomoci.
Podľa Procházku (2010) rozcvičenie zahŕňa všestranné rozcvičenie celého tela, rozvoj kĺbovej pohyblivosti, ktorého úlohou je zahriať, prekrviť organizmus, postupne zvýšiť jeho tepovú a dychovú frekvenciu. Prednostne rozcvičujeme veľké svalové skupiny, tonické a fázické svaly v stabilných polohách, postupne pridávame dynamické cvičenia, ktoré aktivizujú organizmus, napr.:
-
pomalý poklus (video >>)
-
beh (video >>)
-
beh so zmenami smeru vpred, vzad a dotykom
podložky (video >>)
-
cval bokom pravou, ľavou vpred (video >>)
-
striedavé skoky vpravo, vľavo jednonož s výdržou
v zanožení (video >>)
-
čelné kruhy hornými končatinami von, dnu (video >>)
-
kruhy predlaktím v upažení hore, dole (video >>)
-
v stoji rozkročnom úklon trupu vpravo,
vľavo so vzpažením ľavej, pravej hornej končatiny (video >>)
-
v stoji rozkročnom, vzpažiť, rovný
predklon, hlboký predklon, vzpriam (video >>)
-
v stoji rozkročnom, upažiť, striedavé
predklony k pravej, ľavej špičke (video >>)
-
predklon v podrepe, ruky objímajú kolená,
vystrieť dolné končatiny (video >>)
-
vzpor drepmo, unožiť pravou, ľavou (video >>)
-
krokom vpred drep zanožný pravou, ľavou (video >>)
-
pri opore v stoji na ľavej, pravej, podrep
unožiť skrčmo, chodidlo oprieť o koleno, predklon, výdrž (video >>)
-
rovný predklon pri opore v stoji
rozkročnom, hmity (video >>)
-
dvojica oproti sebe, stoj rozkročný, úchop za
ramená, hmity v predklone s vytáčaním vpravo, vľavo (video >>)
-
dvojica oproti sebe, v stoji skrčiť pravú,
ľavú dolnú končatinu, uchopiť špičku, naťahovanie prednej strany stehna (video >>)
-
naťahovanie svalov krčnej chrbtice (video >>)
5.2.2 Metodický postup
nácviku prvkov inline korčuľovania.
V školskom veku výučba inline korčuľovania by mala byť zameraná na zvládnutie a uplatnenie bezpečnej jazdy vpred, so schopnosťou bezpečne zabrzdiť a primerane reagovať zmenou smeru, zrýchlením, spomalením, zastavením. Nácvik pohybových činností by mal byť pre korčuliarov spojený s pozitívnou atmosférou, hravými, súťaživými formami nácviku a zdokonaľovania, s častým striedaním aktivít a podnetov. Dôležitou podmienkou je bezpečnosť, pocit istoty a dôvery, primeranosť a rešpektovanie špecifík jednotlivých vývinových období korčuiarov. Základný korčuliarsky výcvik a metodika nácviku kladie teoretické a praktické nároky na prípravu pedagógov, resp. inštruktorov.
Pri nácviku jednotlivých prvkov metodického postupu inline korčuľovania kladieme dôraz na dôsledne vykonávanie správnej techniky nacvičovaných pohybových činností. Techniky inline korčuľovania sú podobné technikám korčuľovania na ľade.
Dôležitými biomechanickými faktormi podľa Groma (2013) sú:
- dĺžka sklzu a štruktúra postavenia korčúľ pri odraze,
- frekvencia sklzov
- sila odrazu.
Na začiatku odrazu by malo byť koleno odrazovej nohy pokrčené v 90° uhle, čím sa vytvára podpora stability pre celú končatinu. Samotný odraz nastáva pod uhlom 45°, pričom horné končatiny sa pohybujú vpred a vzad v asynchrónnej pozícii s dolnými končatinami, s miernou rotáciou tela. Korčuľujúci sa odráža striedavo z vnútornej strany koliesok jednej nohy na druhú a prenáša hmotnosť tela z odrazovej nohy na sklzovú. Odraz vychádza z bedrového kĺbu, sedacieho a stehenného svalstva odrazovej nohy. Počas jazdy je celé telo v miernom predklone a podrepe.
5.2.2.1 Prevencia a nácvik
pádov.
Zvládnutie pádov je súčasťou začiatkov inline korčuľovania. Je žiadúce naučiť začínajúcich korčuliarov správne padať a reagovať na situáciu naučeným pohybom. Ak sa korčuliar dostane do situácie, pri ktorej sa pádu nevyhne, jeho telo automaticky zareaguje podľa naučeného pohybu. Je dôležité pri strate stability odbúrať strach a nerobiť prudké pohyby (Procházka 2010).
Technika zvládnutia pádu:
Pády nacvičujeme „do mäkkého“, najlepšie trávy a v telocvični, hale do žinenky. Mať ochranné pomôcky pri nácviku pádov je nevyhnutné. Pády sú realitou, s ktorou pri nácviku je potrebné počítať Pri strate rovnováhy korčuliar musí znížiť ťažisko tela, mierne predpažiť, pokrčiť horné končatiny, otvoriť dlane a vystrieť prsty. Pomaly sa zosunie na chrániče kolien, následne rozloží pád rovnomerne aj na predlaktia a dlane, dokončí ho „skĺznutím“ po povrchu. Späť do stoja vstáva korčuliar cez kľak tak, že najprv jednu nohu postaví na chodidlo, obidve dlane oprie o koleno a vzporom sa pomaly dostane cez podrep znova do stoja.
Prípravné cvičenia
-
techniku pádu a vstávania precvičujeme na
mieste bez korčúľ, potom
s korčuľami na trávnatom mäkkom
povrchu a následne na asfaltovom povrchu
- techniku pádu precvičujeme po rozjazde
- precvičovanie pádu vzad: čo najnižšie znížiť ťažisko tela, urobiť drep, predkloniť trup, horné končatiny mierne zapažené budú tlmiť s chráničmi náraz tela na zem spolu so sedacími svalmi.
5.2.2.2 Prvé kroky na in line korčuliach.
Výber plochy
Pri nácviku jednotlivých korčuliarskych činností je najvhodnejší dostatočne priestranný bezpečný priestor bez prekážok, s hladkou asfaltovou plochou : školské asfaltové ihrisko, prázdne parkovisko, cyklistický chodník. Pri výučbe malých detí je lepšie využívať oddelené detské ihrisko, na ktorom môžeme využívať rôzne pomôcky: značkovacie kužele, obruče, môžeme kresliť na zem vodiace čiary a pod. Na vyznačených cyklistických chodníkoch sa vyhýbame frekventovaným úsekom, kde by ostatní športujúci obmedzovali priestor učiacich sa.
Technika
Najstabilnejší postoj dosiahne korčuliar ak urobí podrep mierne rozkročný, predpaží pokrčmo, predsunie vpred jednu nohu (na dĺžku korčule). Znížením polohy ťažiska dosiahne stabilitu. Postoj je vhodné skúšať na mäkkom trávnatom povrchu, v základnom postoji sa snažiť čiastočne prenášať váhu z pravej nohy na ľavú, urobiť niekoľko krokov vpred, vzad. V prípade narušenia rovnováhy je potrebné čo najrýchlejšie zaujať základný postoj. Bezpečným postojom je T- postoj, keď päta jednej korčule sa opiera o stred druhej korčule v podrepe. Pri stoji na kopci stojíme ním kolmo ku spádnici. V- postojom (stojom spätným) začíname jazdu vpred.
Prípravné cvičenia
- prenášanie hmotnosti z pravej dolnej končatiny na ľavú
- znižovanie ťažiska - drepy v základnom postoji
- kroky v základnom postoji vpred, vzad
- „tučniak“, prenášanie hmotnosti z pravej na ľavú dolnú končatinu – vykonávanie malých krokov vpred s vytáčaním kolien v unožení pokrčmo – napodobňuje sa chôdza tučniaka- dôležité je pozerať sa stále vpred, nie na zem, aby nedošlo k strate rovnováhy
- X – postoj (podrep na vnútorných hranách, kolená tlačiť k sebe)
- O – postoj (podrep na vonkajších hranách koliesok)
- A – postoj (podrep rozpätný, špičky smerujú k sebe, päty od seba)
- V postoj (podrep spätný)
- T – postoj, keď päta jednej korčule sa opiera o stred druhej korčule v podrepe
- „lastovička“ váha predklonmo
Ak pri týchto cvičeniach na tráve nadobudnú korčuliari dostatočnú stabilitu, rovnováhu, zopakujú ich na asfaltovom povrchu. Pri vykonávaní všetkých spomínaných prípravných cvičení je nevyhnutné upozorňovať na správne držanie tela.
Technika
Prvé kroky začínajúcich korčuliarov na inline korčuliach začíname tzv. „kačacou chôdzou“, ktorá naučí umiestneniu korčúľ pod ťažisko tela, zaťaženiu piat, tlaku do strán. V základnom stoji korčuliar prenáša hmotnosť tela striedavo z pravého chodidla na ľavé a začne sa pohybovať malými krokmi vpred. „Kačacia chôdza“ pomôže nastaviť telo i chodidlá do správnej polohy pre základný krok. Vzdialenosť chodidiel by nemala byť väčšia ako je šírka ramien. Korčuliar sa snaží vykonať odraz a keď sa odrazová korčuľa vráti, korčuliar prenesie hmotnosť na chvíľu na obidve korčule.
Prípravné cvičenia
- chôdza s dopomocou v dvojiciach, trojiciach
- chôdza rôznymi smermi
- chôdza s prekračovaním nízkych prekážok s vysokým dvíhaním kolien
- chôdza s úklonmi trupu do strán, vpravo a vľavo
- z „V“ postoja odraz pravou a ľavou dolnou končatinou.
Technika
Nácvik odrazu a sklzu v jednoopornom postavení ako prvku korčuliarskeho kroku sa efektívne nacvičuje takzvaným jednostranným korčuľovaním. Rozjazd korčuliar začína z postoja „V“ v podrepe. Vykonaním obojstrannej vlnovky korčuliar získa hybnosť, z maximálneho roznoženia vlnovky korčuliar pozvoľna vyrovnáva vzdialenosť korčúľ a priblíži ich k sebe. Dalším spôsobom rozjazdu je rozjazd vlnovkou jednou nohou, vlnovkou jednou nohou s odrazom a tzv. kolobežkou. Odraz sa pri nej realizuje vždy tou istou korčuľou, ktorá je v miernom zanožení v 45 stupňovom uhle od sklzovej korčule. Pri odraze prenáša približne 90 % hmotnosti na odrazovú korčuľu (vnútorný okraj koliesok). Po odraze sa hmotnosť korčuliara presúva na sklzovú korčuľu (snahou je uskutočniť čo najdlhší sklz na strednej časti koliesok sklzovej korčule). Pri rozjazde strieda pravú i ľavú dolnú končatinu. Pri týchto cvičeniach je potrebné dbať na prácu v kolenných kĺboch, vysadenie sedacieho svalstva za zadné kolieska a optimálny náklon trupu vpred.
Prípravné cvičenia
- rozjazd nesúbežnou vlnovkou (citrónikom, rybičkou)
- rozjazd vlnovkou jednou nohou
- rozjazd vlnovkou jednou nohou s odrazom
- rozjazd „kolobežkou“.
5.2.2.3 Jazda vpred
Technika
Po rozjazde vpred vykoná korčuliar podrep, hmotnosť tela by mala byť rozložená na celú plochu korčúľ, horné končatiny sú v predpažení. Udržiava rovnováhu, vyhýba sa nadmernému záklonu, aby nedošlo k pádu vzad. Jazdu znožmo precvičujem rôznym spôsobom, v dvojiciach, trojiciach.
Prípravné cvičenia
-
jazda znožmo v dvojiciach (korčuliari stoja
v zástupe), zadný korčuliar tlačí druhého v základnom postavení (v
podrepe) (video >>)
- jazda znožmo v dvojiciach (korčuliari stoja v zástupe), predný korčuliar ťahá druhého v základnom postavení (v podrepe)
- jazda znožmo v trojiciach, dvaja krajní ťahajú prostredného v základnom postavení
- jazda v drepe po rozjazde
- jazda znožmo vpred s vykonávaním drepov
-
jazda znožmo vpred s vykonávaním drepov
a dotykom rozostavenýćh kužeľov (video >>)
- jazda znožmo vpred po odraze dlaňami od ďalšieho korčuliara
-
jazda znožmo v dvojiciach vedľa seba
„pumpa“ striedavé vykonávanie drepov korčuliarmi (video >>)
- jazda znožmo v dvojiciach vedľa seba, jeden korčuliar silným pritiahnutím dá impulz druhému, ktorý ho predbehne, pritiahnutie vykonáva vždy ten, ktorý je vpredu.
Technika
Pri jazde vpred môže korčuliar meniť smer bezpečne a rýchlo zatáčaním vpravo alebo vľavo tak, že zníži ťažisko, vykoná výpad, natočí hlavu, trup do smeru zatáčania, predsuniem jednu korčuľu (pri zatáčaní vľavo ľavú, vpravo pravú) a prenesie na ňu hmotnosť tela. Korčule sa snaží pri ďalšom nácviku nakloniť na hrany koliesok.
Prípravné cvičenia
-
vykonávanie zatáčania vpravo, vľavo
- vykonávanie zatáčania rôzneho polomeru, od veľkých po malé
-
vykonávanie zatáčania okolo rôzne rozostavených
kužeľov (video >>)
- vykonávanie zatáčania v dvojiciach striedavo okolo seba.
Technika
V základnom postoji zatlačí korčuliar členky dovnútra, zníži sa do podrepu a odtlačením vnútorných hrán vykoná odraz. Po rozjazde stočí špičky korčúľ dovnútra a dokončí vlnovku, na ploche pomyselne kreslí nesúbežné vlnovky, tzv. rybičky, citróny, cibuľky. Pohyb opakuje, hmotnosť tela má rozloženú rovnomerne na obidvoch nohách, tzv. dvojoporový postoj tela. Najčastejšou chybou je veľký predklon, nedostatočná práca kolien.
Prípravné cvičenia
-
zosun
vpred a vzad namieste
-
vlnovka
P (video >>)
-
vlnovka
Ľ (video >>)
-
vlnovky
celé vpred (video >>)
-
nesúbežné vlnovky cez rozostavené kužele (video
>>)
·
Jazda vpred
v súbežných vlnovkách.
Technika
Zo základného postoja mierneho podrepu vykonáva korčuliar odrazy vnútornými hranami striedavo pravou a ľavou nohou. Dodržiava vzdialenosť medzi korčuľami (na šírku ramien, postupne na šírku jedného chodidla). Počas trvania pohybu striedavo stáča špičky dovnútra a „kreslí“ súbežné vlnovky.
Prípravné
cvičenia
-
jazda
znožmo s vytáčaním trupu
-
prenášanie
hmotnosti, striedavý odraz pravou a ľavou (video >>)
-
dvojice
v postavení za sebou (zadný tlačí predného) - jazda vpred v súbežných
vlnovkách
-
jazda
vpred v súbežných vlnovkách- striedavý odraz pravou a ľavou (video >>)
-
jazda
vpred v súbežných vlnovkách – slalom medzi kužeľmi bez a so zapojením
horných končatín (video >>)
·
Jazda vpred - jednonož.
Technika
Jazda
v podrepe na jednej korčuli s odrazmi druhej (kolobežka), odraz
vykonávaný vnútornou hranou koliesok korčule, v momente odrazu je odrážajúca
korčuľa v pravom uhle ku sklzovej korčuli, na ktorú je prenesená hmotnosť
tela, snaha o čo najdlhší sklz na jednej korčuli, striedanie pravej, ľavej.
Najčastejšími
chybami je nerovnomernosť v dĺžke sklzu oboch korčúľ, krátky sklz,
nedostatočný odraz.
Prípravné
cvičenia
-
pri jazde vpred znožmo dvíhanie jednej
korčule, striedavo pravej, ľavej
-
prekračovanie plochých prekážok
-
jazda
vpred na ľavej dolnej končatine
-
jazda
vpred na pravej dolnej končatine
-
jazda
vpred na ľavej (pravej) dolnej končatine, dvíhanie pravej (ľavej) nad úroveň
rozostavených kužeľov (video >>)
-
jazda
vpred striedavo na pravej a ľavej končatine
·
Jazda vpred
s dvojoporovou fázou
Technika
Korčuliarsky krok vzniká prácou štvorhlavého stehenného svalu, veľkého sedacieho svalu trojhlavého lýtkového svalu. Hybnosť sa prenesie cez panvu a korčuliar sa dostane do pohybu. Korčuliarsky krok oboma nohami musí byť rovnako dlhý a odraz vykonaný z celej hrany korčule. Fázy korčuliarskeho kroku:
-
odraz – z „V“ postoja vychádza odraz z bedrového kĺbu cez
vnútornú hranu koliesok korčule, druhá korčuľa prechádza do sklzu, čo spôsobuje
pohyb tela šikmo vpred
-
odpočinok – po odraze korčuľa opúšťa
podložku, svalstvo dolných končatín sa uvoľňuje, prenáša sa nízko nad zemou
okolo sklzovej nohy a dotkne sa zeme pred ňou
-
nasadenie/sklz – doba, keď jedna noha
dokončuje odraz a dostáva sa na vnútornú hranu koliesok, korčuliar
nasadzuje na zem druhú korčuľu na vonkajšiu hranu koliesok, prechádza do sklzu
a prenáša na ňu hmotnosť tela.
Odraz a sklz tvoria jeden pohybový celok, korčuliar sa pohybuje v podrepe, neustále opakuje pohyb pravou a ľavou dolnou končatinou.
Najčastejšími chybami sú vystreté končatiny, odraz nevykonaný do strán, ale vzad „zakopávanie“, odraz vykonaný zo špičky, veľký predklon, nerovnomerne intenzívny odraz oboch dolných končatín
Prípravné cvičenia
-
kolobežka
na pravej korčuli vpred (video >>)
-
kolobežka
na ľavej korčuli vpred
-
kolobežka
striedavo 3 odrazy pravou – 3 odrazy ľavou končatinou
-
kolobežka
striedavo 2 odrazy pravou – 2 odrazy ľavou končatinou kolobežka striedavo 1
odraz pravou – 1 odraz ľavou končatinou
-
jazda
vpred s dvojoporovou fázou medzi kužeľami
-
korčuľovanie
vpred, dvojica v postavení za sebou (video >>)
-
korčuľovanie
vpred, dvojica v postavení vedľa seba
-
ukážky
jazdy pokročilých korčuliarov (video >>)
·
Prekladanie pri
korčuľovaní vpred.
Technika
Prekladanie vpred je korčuľovanie vpred bez straty rýchlosti v oblúkoch. Korčuliar využíva odstredivú a dostredivú silu prekladajúc jednu nohu cez druhú. Pri prekladaní vpravo korčuliar prekladá ľavú nohu cez pravú, pri prekladaní vľavo prekladá pravú nohu cez ľavú. Využíva pritom odraz z obidvoch nôh. Odraz sa uskutočňuje z vnútornej nohy vonkajšou hranou. Vonkajšia noha sa po odraze kladie uvoľnene cez vnútornú nohu na podklad vnútornou hranou koliesok korčule. Prenáša sa na ňu hmotnosť tela, čomu pomáha vytočením trupu do smeru otáčania.
Najčastejšími chybami sú odraz len jednou vonkajšou nohou, nedostatočné vtláčanie vonkajšieho pleca do stredu oblúka prekladania, nedostatočné opretie sa o hranu koliesok korčule, ovládanie prekladania len na jednu stranu v dôsledku nácviku korčuľovania jedným smerom.
Prípravné cvičenia
-
nácvik
prekladania pri chôdzi bokom vpravo a vľavo
-
súbežná
vlnovka vpred len vonkajšou nohou pravou, ľavou
-
krúženie
vo dvojiciach – kolobežka s odšľapávaním
-
kolobežka
„po kružnici“ vpravo, vľavo
-
kolobežka
„ po kružnici“ s naznačením preloženia vpravo, vľavo
-
kolobežka
„ po kružnici“ s preložením do vnútra kruhu
-
prekladanie
pri korčuľovaní vpred
-
prekladanie
pri korčuľovaní vpred okolo kužeľov (video >>)
-
korčuľovanie
vpred v zástupe po osmičke okolo kužeľov, prekladanie v oblúkoch
-
korčuľovanie
v zástupe „hadovite za tzv. vodičom do rôznych smerov, vyznačených na
ploche kriedou, okolo rozostavených kužeľov.
5.2.2.4 Zastavenie pohybu – brzdenie.
Zastavenie jazdy je možné vykonať niekoľkými spôsobmi:
Technika
Prvým spôsobom zastavenia jazdy vpred pre korčuliarov začiatočníkov je najjednoduchšie a najefektívnejšie zastavenie brzdou. Je relatívne bezpečné pri pomalej jazde, ale pri zvyšujúcej sa rýchlosti si použitie brzdy vyžaduje systematický nácvik a nadobudnutie zručnosti. Pri jazde korčuliar zníži ťažisko tela vzad, ruky ma predpažené pokrčmo, korčuľu s brzdou predsunie pred špičku druhej korčule, špičku mierne nadvihne, pritlačí brzdu o podklad a brzdí kým nezastane. Znížením ťažiska zintenzívni brzdenie. Najčastejšími chybami sú oneskorené nasadenie brzdenia, malý tlak na podklad, postupne sa vystierajúce dolné končatiny.
Prípravné cvičenia
-
nácvik heel stopu - zastavenia brzdou
z jazdy vpred (video >>)
Technika
Vykorčuľovanie oblúka je najjednoduchšou zmenou smeru, u začiatočníkov je to spôsob zastavenia. Korčuľujúci v podrepe má po obvode oblúka hmotnosť tela rovnomerne rozloženú na obidvoch nohách, chodidlá drží vzdialené od seba na šírku 15 až 30 cm, aby bola zaručená čo najväčšia stabilita. Vnútorná korčuľa je mierne predsunutá, vonkajšie plece sa natáča k stredu oblúka. Pri vykorčuľovaní oblúka sa telo dostáva do mierneho záklonu, vnútorná korčuľa je na vonkajšej hrane, vonkajšia korčuľa na vnútornej hrane. Čím je náklon dnu väčší, tým je polomer oblúka kratší. Najčastejšími chybami sú strata rovnováhy v dôsledku vedenia korčúľ v jednej stope tesne za sebou, bojazlivý náklon korčuľujúceho do stredu oblúka, prílišné predsúvanie nohy, hmotnosť tela na zadnej nohe.
Prípravné cvičenia
-
korčuľujúci
vykorčuľujú vpred a robia malý oblúk vľavo alebo vpravo, učiteľ určuje
smer zatáčania (video >>)
-
korčuľujúci
sú postavení v dvoch radoch oproti sebe vo vzdialenosti 3-4 metre, na znamenie
vykorčuľujú korčuliari jedného radu, urobia malý oblúk okolo stojacich
v druhom rade a vracajú sa do východiskového postavenia, činnosť
vykonávajú striedavo.
Technika
Pri tomto spôsobe brzdenia prenesie
korčuliar hmotnosť na jednu korčuľu, druhú voľnú predsunie vpred a položí
ju na podklad špičkou korčule vytočenou dovnútra. Postupne na ňu prenesie
hmotnosť, zníži ťažisko až do úplného zastavenia.
Prípravné cvičenia
-
nácvik
v stoji na mieste predsunutie a vytočenie jednej korčule do pluhu,
prenesenie hmotnosti tela
-
korčuľujúci
stojaci v rade vykorčuľujú vpred a na signál zastavujú prívratom
jednou nohou
-
korčuliar
hodí pred seba drobné náčinie, po
zastavení jednostranným prívratom ho zo zeme dvíha, činnosť opakuje.
·
Zastavenie
obojstranným pluhom.
Technika
Zastavenie obojstranným pluhom je brzdenie vnútornou hranou obidvoch korčúľ, ktoré sa vysúvajú naraz do prívratu (pluhu). Korčuliar z jazdy vpred natočí špičky obidvoch korčúľ k sebe, oddiali päty od seba, zníži postoj i ťažisko, a tlačí kolená k sebe. Hmotnosť tela je rozložená rovnomerne na obidvoch nohách, pohyb sa spomaľuje a nakoniec korčuliar úplne zastaví. Najčastejšie chyby sú nedostatočný podrep, kolená príliš vzdialené od seba.
Prípravné cvičenia
-
nácvik
v stoji na mieste predsunutie a vytočenie korčúľ do pluhu, prenesenie
hmotnosti tela
-
korčuľujúci,
stojaci v rade, na znamenie vykorčuľujú vpred a na signál zastavujú
obojstranným prívratom (pluhom)
-
korčuliar hodí pred seba na zem drobné náčinie
(rukavicu), zodvihne ho po zastavení obojstranným prívratom, činnosť opakuje
-
rovnaká
činnosť v dvojiciach.
·
Brzdenie
pluhom s odšľapávaním.
Technika
Pri brzdení vo väčších rýchlostiach, alebo pri brzdení z kopca používame brzdenie pluhom s odšľapávaním. Postup je rovnaký ako u brzdenia pluhom, ale v konečnej fáze pluhu korčuliar odšľapáva a postupne pohyb zastavuje, podobne ako to robia lyžiari na bežeckých lyžiach.
Prípravné cvičenia
-
vykonanie zastavenia obojstranným pluhom s
odšľapávaním na rovine (video >>)
- vykonanie zastavenia obojstranným pluhom s odšľapávaním na miernom sklone.
·
Zastavenie
na tráve (grass stop).
Technika
Zastavenie pohybu „ v tráve“, ide o núdzové zastavenie. Pri nájazde na trávu korčuliar zníži ťažisko, posunie ho vzad, jednu korčuľu predsunie (zvýši pozornosť pre možnosť pádu!). Ďalším spôsobom môže byť pokračovanie v pohybe na tráve chôdzou až do zastavenia.
Prípravné cvičenia
- jazda vpred a nácvik zastavenia grass stop jazdou v tráve
-
jazda vpred a zastavenie chôdzou v tráve
(video >>)
· Zastavenie o pevnú prekážku (wall stop).
Technika
Zastavenie jazdy vpred o pevnú prekážku (plot, mantinel...) spomalením pohybu, znížením ťažiska a opretím dlaňami, vykonaním „kľuku“ o akúkoľvek pevnú prekážku korčuliar stlmí náraz. Zároveň z bezpečnostných dôvodov vytočíme hlavu nabok.
Prípravné cvičenia
- nácvik wall stopu o rôzne prekážky (plot, mantinel...)
·
Zastavenie
s pomocou druhej osoby (friend stop)
Ide o podobný spôsob ako pri wall stope, len je potrebné informovať o tom osobu, ktorá korčuliarovi pomôže zastaviť pohyb. Obdobne ako pri wall stope, zastavuje korčuliar v predpažení pripravený na náraz. V momente dotyku sa obaja zaprú dlaňami a vytočia hlavu na stranu.
Prípravné cvičenia
- nácvik friend stopu z jazdy rôznej intenzity v dvojiciach.
5.2.2.5
Jazda vzad
Z jazdy vzad sú pre začínajúcich korčuliarov vhodné na nácvik len nesúbežné a súbežné vlnovky vzad, vzhľadom na ich využitie pri nácviku analogických vlnoviek vpred. Je potrebné zdôrazňovať bezpečné postavenie ťažiska nad pätami korčúľ a neustálu kontrolu pohybu.
·
Korčuľovanie vzad
v nesúbežných vlnovkách.
Technika
Korčuľovanie vzad v nesúbežných vlnovkách vykonáva korčuliar v podrepe rozpätnom, korčule v postavení na vnútorných hranách, hmotnosťou zaťaží strednú časť korčúľ a vykonáva odraz vzad rovnomerne obidvomi nohami. Šírka vlnoviek by mala byť 50-60cm. Následne vytočí päty dovnútra a na vnútorných hranách pritiahne korčule k sebe. Trup sa nepredkláňa, panva nevysúva vzad. Najčastejšími chybami sú veľmi široké vlnky, veľký predklon trupu i hlavy a prenesenie hmotnosti vpred,.
Prípravné cvičenia
-
korčuliari
v dvojiciach čelom k sebe, jeden sa pohybuje dopredu, druhý vzad,
držiac sa za ramená, resp. dlaňami
vykonávajú nesúbežné vlnovky vzad, korčuľujúci sa navzájom striedajú (video >>)
-
korčuľujúci
sa odrazia obidvoma rukami od pevnej opory (seba navzájom, mantinelu), využijú
odrazovú rýchlosť vzad a pripoja prácu nôh
-
nesúbežné
vlnovky (citróny, rybičky...) vzad samostatne
·
Korčuľovanie vzad
v súbežných vlnovkách.
Technika
Nohy v podrepe vzdialené od seba na 50-60cm. Stopa korčúľ vytvára dvojitú vlnovku, vo vonkajšom oblúku trochu rozšírenú, čo spôsobuje striedavý odraz pravou a ľavou korčuľou. Odraz je vždy z vnútornej hrany korčule, ktorá je na vonkajšej strane oblúka. Vlastnému odrazu pomáha vystretie nohy v kolene a súčasný pohyb súhlasného boku, pleca vzad na strane odrazovej nohy. Po odraze korčuliar plynule prenáša hmotnosť tela na pokrčenú sklzovú nohu a odrazovú nohu presunie ku sklzovej nohe.
Najčastejšie chyby začiatočníkov sú nedostatočný podrep, hmotnosť tela prenesená na špičky korčúľ, nedostatočné prenášanie hmotnosti tela z jednej nohy na druhú.
Prípravné cvičenia
-
korčuliari
v dvojiciach čelom k sebe, jeden sa pohybuje dopredu, druhý vzad,
držiac sa za ramená, resp. dlaňami,
vykonávajú súbežné vlnovky vzad, korčuľujúci sa navzájom striedajú
-
korčuľujúci
sa odrazia obidvoma rukami od pevnej opory (od seba navzájom, mantinelu)
využijú odrazovú rýchlosť vzad a pripoja prácu nôh
-
samostatne
súbežné vlnovky vzad
5.2.2.6
Pohybové
hry
Na zdokonaľovanie jednotlivých činností, na udržanie záujmu korčuliarov, na oddialenie únavy a navodenie pozitívnej atmosféry pri nácviku zaraďujeme do edukačných, resp. tréningových jednotiek rôzne pohybové hry a cvičenia. Hra plní výchovný a vzdelávací cieľ vtedy, ak je primeraná vekovej kategórii a pohybovým schopnostiam korčuliarov. Pravidlá hry je žiadúce dostatočne vysvetliť, určiť priestor danej hry a upozorniť na nebezpečenstvo pádov a úrazov, ktoré môžu pri pohybovej hre nastať. Vhodné je voliť pohybovú hru, do ktorej sa zapoja všetci korčuliari.
Zlatá brána
Korčuľujúcich rozdelíme do dvoch družstiev. Stoja oproti sebe držiac sa za ruky, na povel korčuľujú oproti sebe. Pri stretnutí určené družstvo prekorčuľuje v drepe pod rukami „bránami“ prvého družstva. Následne si družstvá úlohy vymenia. Hra je vhodná pri zdokonaľovaní jazdy vpred znožmo v drepe.
Luk a šíp
V rade stojaci korčuliari sa držia za ruky, rozpočítaní na prvých a druhých. Prví vykorčuľujú vpred, druhí stoja, napnuté ruky predstavujú tetivu luku. Prví natiahnu tetivy, vystrelia šípy - potiahnu druhých vpred – pohyb sa opakuje, druhí sa stávajú lukmi a znova vystreľujú šípy.
Nepretržitý tunel
Korčuľujúci v dvojiciach stoja čelom oproti sebe, predpažením povyše a spojením rúk vytvoria tunel. Tunel je rôzne dlhý (záleží od počtu detí). Vždy posledná dvojica vchádza do „tunela“, prechádza ním v drepe, na konci urobí stoj a vytvára „tunel“. Dvojice sa pohybujú nepretržite za sebou. Hra vhodná na precvičovanie drepu.
Výmena
Dvojice korčuliarov stoja oproti sebe v určenej vzdialenosti a jeden z nich drží v ruke drobný predmet – „štafetový kolík“. Na povel vyštartujú všetky dvojice. Vyhráva tá, ktorá si na odovzdávacom území odovzdá predmet, pokračuje ďalej v jazde vpred a dostane sa ako prvá na druhú stranu. Využívame na zdokonalenie jazdy vpred.
Na rybára
Všetci korčuľujúci sa rozostavia na šírku plochy. Oproti na opačnej strane stojí dieťa, ktoré je rybárom. Na povel vykorčuľujú všetci oproti sebe. Úlohou rybára je chytiť čo najviac „rýb“. Chytení sa stávajú pomocníkmi rybára. Pochytajú sa za ruky (urobia sieť) a „lovia“ spoločne. Hrá sa tak dlho, kým neostane jedno dieťa. Korčuľovať sa smie len dopredu alebo stranou, nikdy nie vzad. Víťaz sa pri opakovaní hry stáva rybárom. Môžeme využiť ako motiváciu pri učení „rybičiek“- nesúbežných vlnoviek vpred.
Bocian
Hru hrajú korčuliari v kruhu. Bocian (jedno dieťa) je v rybníku (vyznačenom kruhu) a ostatní žabky korčuľujú okolo neho. Vchádzajú dnu do rybníka a bocian sa ich snaží chytiť. Koho chytí, ten musí ostať na území bociana. Chytené žabky možno oslobodiť vbehnutím do kruhu a tlesknutím a vykorčuľovaním von z kruhu, skôr ako ich chytí bocian. Po určitom čase bocianov vystriedame.
Stonožka
Deti stoja v zástupe, držia sa navzájom za boky a odrážajú
sa rovnakou pravou a ľavou dolnou končatinou, napodobňujú pohyb stonožky.
Nohy nedvíhajú vysoko ani nezanožujú, pohyb musí byť synchronizovaný, aby nedošlo
k úrazu. Prvý v zástupe určuje smer jazdy a vedie stonožku
ľubovoľným smerom po ploche.
Semafor
Korčuľujúci sú rozdelení do štyroch družstiev, ktoré sa postavia do rohov ľadovej plochy. V strede stojí učiteľ (žiak) a udáva smer výmeny družstiev, ktorú uskutočňujú na signál (akustický alebo optický). Presun vykonávajú rôznymi osvojenými prvkami základného korčuľovania: jazdou vpred, súbežnými, nesúbežnými vlnovkami a pod.
Lionov roj
Korčuľujúci korčuľujú v zástupe stredom vymedzeného priestoru. Na konci tohto priestoru zatáčaním vpravo a vľavo odbočujú striedavo vždy jeden vpravo a druhý vľavo. Korčuľujú jazdou vpred po dĺžke plochy a opäť sa schádzajú a vytvárajú dvojice, ktoré znova korčuľujú stredom plochy - činnosť sa opakuje. Dvojice navzájom prispôsobujú rýchlosť korčuľovania.
Hodiny
Korčuľujúci (8-10) stoja v rade, v strede plochy. Polovica sa otočí čelom vzad, držiac sa za ruky sa otáčajú okolo stredného ako hodinové ručičky. Stojaci v strede sa pri otáčaní pohybujú veľmi pomaly, akoby na mieste. Stojaci na vzdialenejšej strane sa pohybujú prekladaním vpred, tým sa točia rýchlejšie a musia sa pevnejšie držať.
Červení a bieli
Korčuľujúcich rozdelíme do dvoch družstiev a postavíme ich čelom oproti sebe vo vzdialenosti 3m od stredovej čiary. Tréner stojí na jej úrovni a striedavo vyvoláva červených alebo bielych. Vyvolané družstvo prenasleduje druhé družstvo, ktoré sa snaží čo najrýchlejšie dostať za méty vyznačené kužeľmi na oboch koncoch plochy. Kto je chytený ostáva v tom družstve, ktoré ho chytilo. Vyhráva družstvo, ktoré má viac hráčov. Obmenou môže byť, že chytení budú vypadávať z hry.
Vrtuľky
Určené dvojice korčuliarov, každý samostatne korčuľuje po ploche rôznym smerom, keď sa stretnú musia urobiť spoločný obrat o 360° „vrtuľku“, znova sa rozpoja a pohyb sa opakuje. Precvičujeme orientáciu v priestore a zatáčanie.
Prekážková dráha
Na ploche postavíme prekážkovú dráhu vyznačenú kužeľmi, obručami a inými pomôckami, korčuliari v rade za sebou prekonávajú dráhu a vykonávajú určené činnosti: prekračujú prekážky, obchádzajú kužele, vykonávajú slalom pomedzi kužele a pod.
Horúci zemiak
V dvojiciach jeden korčuliar zodvihne predmet (šišku, čiapku...), a kedže páli ako horúci zemiak, odhodí ho ľubovoľným smerom minimálne na vzdialenosť 3m. Druhý z dvojice korčuľuje k predmetu, zodvihne ho a činnosť sa neustále opakuje.
Molekuly
Korčuliari korčuľujú po priestore, učiteľ (žiak) určuje na znamenie nahlas čísla od 2 do 10 a korčuliari musia vytvárať „molekuly s určeným počtom atómov“.
Mlynské kolo
Korčuliari sú rozdelení na dva sústredné kruhy. Vonkajší kruh má o jedného korčuliara viac. Na znamenie korčuľujú pu kruhu opačným smerom, na druhý signál sa všetci zastavia a rýchle vytvoria dvojice najbližšie stojaci z oboch kruhov. Kto nenájde partnera z hry vypadáva.
Vlak
Družstvá štyroch korčuliarov stoja v zástupe na štartovej čiare, na signál vyštartuje prvý jazdou vpred okolo kužeľa na opačnej strane plochy a vracia sa späť. Pripojí „ďalší vagón“ (spoluhráča) a činnosť opakujú v dvojici, priberú tretieho a štvrtého. Vyhráva to družstvo, ktoré prejde cieľovou čiarou ako prvé.
Medveď-voda-bomba
Korčuliari korčuľujú voľne po ploche, na povel učiteľa „medveď“ sa najbližší korčuliari objímu, na povel „voda“ utečú pred potopou rýchlym opustením hracej plochy, na povel bomba urobia drep. Hráč, ktorý nevykoná správny pohyb na povel, dostáva trestný bod, alebo vypadáva z hry.
5.2.2.7
Didaktické
odporúčania.
Zvládnuť základy inline korčuľovania uvedeným metodickým postupom je možné v rámci edukačného procesu telesnej výchovy v jarných a jesenných mesiacoch školského roka. Dostatočný priestor poskytne 15-20 cvičebných jednotiek nácviku a zdokonaľovania základných korčuliarskych činností. Každú činnosť vykonávame 4-6 krát, v rôznych obmenách. Po absolvovaní základného metodického postupu inline korčuľovania je vhodné doplniť ho o individuálne precvičovanie všetkých činností vo voľnom čase. Pre rýchlu unaviteľnosť žiakov je dôležité umožniť korčuliarom oddychový čas napr. 8-10 minút po každých 45 minútach výučby. Čas využijeme na doplnenie tekutín v rámci dostatočného pitného režimu, kontrolu vybavenia a pod. Najväčším problémom sú rozdielne pohybové schopnosti učiacich sa a rozdielne tempo učenia. Každú činnosť metodického postupu dopĺňame hrami na precvičovanie danej činnosti. Pozitívna, súťaživá atmosféra pomáha prekonávať počiatočné individuálne neúspechy začínajúcich korčuliarov.
5.2.2.8
Pravidlá
bezpečného inline korčuľovania.
Bezpečnosť pri výučbe je jedným z najdôležitejších faktorov. Po absolvovaní základného nácviku inline korčuľovania môžu korčuliari precvičovať jednotlivé pohybové činností priamo v teréne na cyklistických chodníkoch a plochách pre nich vyhradených. V snahe vyhnúť sa nebezpečným situáciám je dôležité dodržiavať pri nácviku i zdokonaľovaní základné bezpečnostné pravidlá:
- kontrola kompletného vybavenia (výstroja) každého korčuliara pred aj počas činnosti,
- pred výučbou kontrola plochy, úseku chodníka, na ktorej bude výučba prebiehať,
- prihliadať na poveternostné podmienky a vybrať vhodný čas výučby,
- zoznámiť korčuliarov so základnými pravidlami jazdy na cyklistických chodníkoch, zdôrazniť ohľaduplnosť voči všetkým korčuliarom, cyklistom,
- pri jazde zvýšiť opatrnosť a predvídať možnosť vzniku nebezpečných situácií,
- prispôsobiť štýl a rýchlosť jazdy povrchu, po ktorom korčuľujeme,
- rešpektovať a neohrozovať prípadných chodcov,
- nepreceňovať svoje schopnosti, neriskovať!
Bibliografia
CLARK, G. 1998. Coming to Community Near You: Inline Skating Arlington, United States, Arlington: National Recreation nad Park Association ProQuest Education Journals. ProQuest Social Sciences Premium Collection.
EDWARDS, CH. 1996. Abeceda inline bruslení. Praha: Ikar, s.r.o. ISBN 80-7201-058-7.
KUBAN, J., J. KIRCHNER a LOUKA, O. 2004. Inline bruslení: vybavení, technika jízdy, kam vyjet. 1. vydání. Praha: Grada Publishing. ISBN 80-247-0848-6.
LADIG, G., F. RŰGER. 2003. Inline bruslení. České Budějovice: Kopp.ISBN 80-7232-198-6.
MIŠIČKOVÁ, L. 2009. Škola inline bruslení, krok za krokem. 1. vydání. Praha: Grada Publishing, ISBN 978-80-247-3072-1.
PROCHÁZKA, J. 2010. Inline bruslení bezpečně. 1. vydání. Praha: Grada Publishing. ISBN 978-80-247-3331-9.
REICHERT, J., J. KREJČÍ. 2005. Jak dokonale zvládnout inline bruslení. 1 vydání. Praha: Grada Publishing. ISBN 80-247-1534-1.