Tvorba choreografie zostavy a zásady práce s hudbou

     Nácvik choreografie zostavy sa deje v niekoľkých fázach motorického učenia, a to vo fáze generalizácie, koncentrácie, stabilizácie a tvorivej koordinácii. Dĺžka zostáv je stanovená podľa vekových kategórií vo FIG, 1:15 – 1:20 min. s toleranciou plus alebo mínus 5 sekúnd a vo FISAF, 1:45 až 2:00 minúty.

     V športovo aerobikovej zostave sa vyžaduje vyváženosť medzi aerobikovými krokmi a cvičebnými tvarmi, so striedavým pohybom po diagonále, kruhu, oblúku, priamočiare vo vyznačenom priestore. Kompozičná práca spočíva v spresňovaní rytmu, dynamiky, tempa pohybu po celom priestore vo všetkých smeroch – diagonále, oblúkmi, priamke vpred, vzad, bokom v spojení s pohybovým kontrastom, príklad pohybu po priestore obrázok 1.

Príklad grafického znázornenia pohybu po súťažnej ploche

Obr.1 Príklad grafického znázornenia pohybu po súťažnej ploche

     Vzájomné spájanie jednotlivých celkov do kombinácií a väzieb je na párne počítacie doby (4, 8) v zhode s adekvátnym tempom, rytmom a dynamikou hudobnej predlohy. Základnú jednotku hudby tvorí počítacia doba – beat. Počítacia doba je výrazný úder, zvuk v skladbe, ktorý určuje rytmus a rýchlosť prízvučných a neprízvučných dôb. Počet dôb – beatov za minútu (BPM – beat per minute) je rozhodujúci pre orientáciu v rýchlosti hudby. Čím viacej úderov za minútu, tím je vyššia rýchlosť hudby, čomu sa prispôsobuje rýchlosť pohybu. Optimálna hudobná predloha v zostave športového aerobiku je tá, ktorá obsahuje rôzne časti frázovania, nie je monotónna, má rytmický kontrast. Samotné cvičenie musí s hudobným sprievodom tvoriť zosúladený pohybovo-hudobný celok v rytme, tempe, dynamike.

     Dĺžka zostáv je stanovená podľa vekových kategórií vo FIG, 1:15 – 1:20 min. s toleranciou plus alebo mínus 5 sekúnd a FISAF, 1:45 - 2:00 minúty. V kategóriách žiactva a dorastu sú predpísané povinné cvičebné tvary, ktoré pretekári musia vykonať, v opačnom prípade je penalizácia. Pre vyváženosť zostavy medzi aerobikovými krokmi a cvičebnými tvarmi obťažnosti každá veková kategória má stanovený počet cvičebných tvarov zo skupín obťažnosti. Zostavy sa hodnotia na body tromi skupinami rozhodcov: Rozhodcovia hodnotia umelecký dojem, technické predvedenie a obťažnosť cvičebných tvarov. Konečný výsledok je súčtom priemeru bodov jednotlivých panelov. Pretekármi v trojici a 5-člennom družstve môžu byť muži alebo ženy alebo môžu súťažiť koedukovane. To znamená, že trio alebo družstvo tvoria muži i ženy v rôznom početnom zastúpení.

     Choreografia zostavy sa skladá z kompozície, ktorá by mala obsahovať komponenty: vhodnú dynamickú hudbu, aerobikové krokové väzby s pohybmi paží, cvičebné tvary obťažnosti, povolené akrobatické tvary, prechody z vysokých do nízkych polôh a opačne, využitie celého priestoru. Tvorba aerobikových kombinácií, väzieb a zostavy by mala byť kreatívna, čo vyžaduje tvorivý prístup, s cieľom vytvorenia osobitej zostavy, vhodnej pre cvičiaceho alebo cvičiacich. Schopnosť tvorivo a účelne prepojiť štruktúru hudobnej predlohy s pohybovou odpoveďou, zvládať a využívať aerobikové, gymnastické a tanečné schopnosti, pomáha zvýšiť kvalitu práce pedagóga pri tvorbe choreografie zostavy. Originálne by mali byť aerobikové väzby, prechody, v skupinových zostavách dvíhania a interakcie medzi pretekármi, čo dodáva pretekárskej zostave zaujímavosť a jedinečnosť. Súťažná zostava skupinových zostáv pôsobí na pohľad esteticky, keď je medzi pretekármi interakcia, súhra pohybu – synchronizácia, dodržaný rytmus cvičenia na hudobný poklad a pozitívna energia vyžarujúca zo všetkých cvičiacich. Choreografia zostavy má byť hodnotným, logicky skĺbeným dielom a má pôsobiť ako celok. Je preto potrebné v tvorbe skladby dodržiavať zásady celistvosti, kontrastu, variácie, frázovania, gradácie. Umelecký prejav neznamená len „ČO“ cvičiaci vykonávajú, ale aj „AKO“ a „KDE“ to vykonávajú. Na obrázku 2 podávame príklad obsahu súťažnej zostavy s proporcionálnym zastúpením jednotlivých častí kompozície.

Príklad grafickej schémy obsahu súťažnej zostavy

Obr. 2 Príklad grafickej schémy obsahu súťažnej zostavy


     Pri tvorbe choreografie zostavy v športovom aerobiku je potrebné dodržiavať metodický postup podľa na zásad a kritérií:

  • Oboznámiť sa s pohybovými, technickými, muzikálnymi a expresívnymi danosťami pretekára /pretekárov.
  • Urobiť výber vhodnej hudobnej skladby a posúdiť časti z hľadiska kontrastov a gradácie.
  • Frázovanie rytmicko-metrickej formy, t.j. zistenie počtu dôb, počtu osmičiek, stanovenie hudobných častí skladby.
  • Rozbor dynamicko-časového zaradenia cvičebných tvarov obťažnosti, akrobatických tvarov, prechodov do jednotlivých viet. Zameranie na jednotlivé hudobné časti a pohybové zložky s ich presným frázovaním.
  • Rozvrhnutie aerobikových krokových kombinácií, väzieb a prechodov. Cvičebné tvary obťažnosti sa vkladajú do hudobnej predlohy podľa akcentu hudby, spravidla na 4 doby.
  • Nácvik súladu pohybu s hudbou, vymedzenia pohybového tvaru. Zamerať sa na pochopenie rytmicko-pohybové vyjadrenie akcentovaných a neakcentovaných dôb, zamerať sa na prácu tela a tváre pri nácviku jednotlivých častí choreografie.

V tabuľke 3 uvádzame povinné aerobikové kroky, ktoré sa vyžadujú vykonať pretekárom, pretekárkami v zostave podľa stanovených kritérií pravidiel športového aerobiku.

NÁZOV POPIS OBRÁZOK
Chôdza(March) Striedanie nôh P/Ľ, koleno vpred. Vystrieť chodidlo. Hlava, trup sú v kolmej polohe. Uhol: vzpriamená poloha, vystretie členka, ohyb v oblasti bedra a kolena 30°- 40°. Chôdza(March)
Beh(Jog) Zakopávať P, Ľ v prinožení skrčmo, predkolenie hore. Hlava, trup vzpriamene. Chodidlá vystreté. Pohyb nohami je dynamický, doskoky na prednú časť chodidla. Trup kolmo k bedrám v uhle 0° - 10°. Skrčiť v kolene. Beh(Jog)
Predkopávanie(Skip) Poskok skrčiť vzad P nohu. Poskok - prednožiť dole P. Výmena nôh. Kontrolovaný pohyb, s napätím svalov. Trup, hlava vzpriamene. Prednožiť dole. Predkopávanie(Skip)
Prednožiť pokrčmo(Knee lift) Poskok, skrčiť Ľ nohu, poskok prinožiť. Výmena nôh. Trup, hlava vzpriamená, bez pridaných pohybov. Koleno smeruje hore. Pohyb vykonať kontrolovane. Prednožiť pokrčmo(Knee lift)
Prednožiť hore(Kick) Švihom prednožiť hore, päta vo výške ramena. Prednoženie z bedrového kĺbu. Chodidlo vystreté. Trup a hlavu držať vzpriamene, bez prídavných pohybov. Zo stoja spojného prednožiť vysoko hore z bedrového kĺbu. Prednožiť hore(Kick)
Poskok do podrepu rozkročmo - stoj. (Jumping Jack) Poskokom mierny podrep rozkročný. Kolená a chodidlá vytočiť von, doskok cez prednú časť chodidiel. Hlava a trup sú kolmo k podložke. Uhol 25°- 45° kolenách v podrepe rozkročmo, chodidlá od seba viacej ako šírka ramien. Poskok do podrepu rozkročmo - stoj. (Jumping Jack)
Výpad(Lunge) Zo stoja spojného poskok P vzad - výpad – poskok stoj späť. Nohy v jednej rovine. Výmena nôh. Striedavé, nízke poskoky P / Ľ nohou vzad do výpadu. Poskoky vykonávame cez stoj spojný. Výpad(Lunge)
(Zdroj: Code of Points of Aerobic Gymnastics 2017- slovenský preklad Perečinská 2018)

Na obrázkoch 3 – 11 prezentujeme charakteristické cvičebné tvary zo štyroch skupín obťažnosti:

Cvičebné tvary obťažnosti A-, B-, C-, D skupín

A - skupina „Dynamická sila“
(variácie kľukov), príklady:


Vzpor ležmo - kľuk - vzpor ležmo

(Zdroj: FIG 2018)
Obr.3 Vzpor ležmo - kľuk - vzpor ležmo

Vzpor ležmo - kľuk - unožiť na rameno - VP (Wenson)

(Zdroj: FIG 2018)
Obr.4 Vzpor ležmo - kľuk - unožiť na rameno - VP (Wenson)



B - skupina „Statická sila“ (prednosy vo vzpore s výdržou 2 sekundy), príklady:

Vzpor prednožiť roznožmo

(Zdroj: FIG 2018)
Obr.5 Vzpor prednožiť roznožmo

Vzpor prednožmo (L – vzpor)

(Zdroj: FIG 2018)
Obr.6 Vzpor prednožmo (L – vzpor).



C - skupina „Skoky“ (odrazom obojnožne, odrazom jednonožne), príklady:

Odraz znožmo-skok skrčiť prednožmo

(Zdroj: FIG 2018)
Obr. 7 Odraz znožmo-skok skrčiť prednožmo

Odraz znožmo – skok s 360° obratom

(Zdroj: FIG 2018)
Obr.8 Odraz znožmo – skok s 360° obratom.


Odraz jednonožne, prednožiť - výmena nôh - bočne roznožiť (diaľkový skok s výmenou nôh)

(Zdroj: FIG 2018)
Obr.9 Odraz jednonožne, prednožiť - výmena nôh - bočne roznožiť (diaľkový skok s výmenou nôh).



D - skupina „Rovnováha a rozsah pohybu“, príklady:

Stoj jednonožne obrat o 360°

(Zdroj: FIG 2018)
Obr.10 Stoj jednonožne obrat o 360°

Sed roznožný čelne – prechod nohami vzad - ľah vpredu

(Zdroj: FIG 2018)
Obr.11 Sed roznožný čelne – prechod nohami vzad - ľah vpredu.