PREŠOVSKÁ UNIVERZITA V PREŠOVE
FAKULTA ŠPORTU



logo Fakulta Sportu

IMPLEMENTÁCIA NOVÝCH TEMATICKÝCH
CELKOV GYMNASTICKO-AEROBIKOVÝCH ŠPORTOV
V RÁMCI VÝCHOVNO-VZDELÁVACIEHO PROGRAMU
NA ŠKOLÁCH A VO VOĽNO-ČASOVÝCH AKTIVITÁCH


Květoslava PEREČINSKÁ – Oľga KYSELOVIČOVÁ
a kolektív




1
2

3
4
5



Názov:
Implementácia nových tematických celkov gymnasticko-aerobikových športov v rámci výchovno-vzdelávacieho programu na školách a vo voľno-časových aktivitách



© Autori publikácie:

doc. PhDr. Květoslava, PEREČINSKÁ, PhD. FŠ PU v Prešove
doc. PaedDr. Oľga KYSELOVIČOVÁ, PhD. FTVŠ UK v Bratislave
doc. Mgr. Rút LENKOVÁ, PhD. FŠ PU v Prešove
Mgr. Adriana KRNÁČOVÁ, PhD. FTVŠ UK v Bratislave
Mgr. Beáta RUŽBARSKÁ, PhD. FŠ PU v Prešove
Mgr. Ľuboš RUPČÍK, PhD. FTVŠ UK v Bratislave
Mgr. Janka KALČOKOVÁ, PhD. FTVŠ UK v Bratislave
Mgr. Katarína PÉLIOVÁ FTVŠ UK v Bratislave
Mgr. Petra TOMKOVÁ FŠ PU v Prešove

Technickí pracovníci:

RNDr. František FRANKO, PhD. AVŠ CCKV PU v Prešove
Mgr. Peter OLEJ, PhD. FTVŠ UK v Bratislave
Bc. Jozef KORMANÍK CVT PU v Prešove

Videozáznamy – demonštrácia:

VŠK FTVŠ UK Lafranconi Bratislava
Slávia PU KGŠ Prešov
Slávia UK Bratislava

Obrázky - demoštrátori:

Slávia UK Bratislava
SV Gänserndorf

Recenzenti:

doc. PaedDr. Nora HALMOVÁ, PhD. PF UKF v Nitre
doc. PaedDr. Elena BENDÍKOVÁ, PhD. FF UMB v Banskej Bystrici

     Multimediálna elektronická vysokoškolská učebnica je výstupom projektu KEGA č. 036PU-4/2016 vypracovaného na Fakulte športu Prešovskej univerzity v Prešove a Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave za podpory Kultúrnej a edukačnej grantovej agentúry MŠVVŠ, v rokoch 2016 - 2018.



1

logo Fakulty Sportu PU

PREŠOVSKÁ UNIVERZITA
V PREŠOVE
FAKULTA ŠPORTU

logo Fakulta telesnej vychovy a sportu UK

UNIVERZITA KOMENSKÉHO
V BRATISLAVE
FAKULTA TELESNEJ VÝCHOVY A ŠPORTU





PREDHOVOR

     Súčasný stav v školskej telesnej a športovej výchove a športovanie detí a mládeže na Slovensku je neuspokojivý. Bendíková (2011) uvádza, že výučba školskej telesnej a športovej výchovy zaostáva za ostatnými predmetmi na základných i stredných školách. Pohybová gramotnosť sa postupne zhoršuje. Stotožňujeme sa s Antalom a kol. (2014), že pre pohybové záujmy žiakov a študentov je potrebná vhodná voľba obsahu, optimálny didaktický proces zameraný na účinnú motiváciu v školskej telesnej a športovej výchove a voľnočasových aktivitách. V motivácii záujmových preferencií mládeže školského veku považujeme za dôležité zaraďovať nové pohybové a športové činnosti do obsahu učebných osnov, propagovať a vytvárať podmienky pre progresívnu pohybovú a športovú činnosť mládeže vo voľnom čase. Ak vychádzame zo súčasnej reality hypokinetického spôsobu života mládeže, pohybové činnosti sú v hierarchii preferencií dôležitým predpokladom formovania a regulovania záujmov, pohybovej gramotnosti, telesného i psychického zdravia, čo sú významné zložky v štruktúre životných hodnôt. Do oblasti záujmov patria aj pohybové aktivity spojené s hudbou (Perečinská 2012, 2016). Viaceré výskumné sledovania zamerané na uplatnenie gymnasticko - aerobikových športov v školskej telesnej výchove potvrdzujú záujem s pozitívnym vplyvom na zmeny v telesnom stave, úrovni pohybovej výkonnosti a funkčnej zdatnosti organizmu mládeže. Výskumné práce upozorňujú na fakt, že žiaci a študenti postupne strácajú záujem o niektoré druhy učiva, ktoré v minulosti tvorili základ hodín telesnej výchovy. Zmena pohybového obsahu, ďalšie ponuky vo vyučovaní školskej telesnej výchovy môžu podstatne ovplyvniť záujem žiakov o telesnú a športovú výchovu, zvýšiť jej účinnosť a tak skvalitniť realizáciu telovýchovného procesu. Pri tvorbe koncepcie školskej telesnej a športovej výchovy, obľúbené športové odvetvia a aktivity tvoria predpoklad rozvoja trvalého záujmu školskej populácie o pohyb a ďalšie športovanie (Bendíková 2011, Paugschová, Jančoková 2008). Je pravdepodobné, že zameranie obsahu učiva, ktoré akcentuje pohlavnú diferenciáciu u dospievajúcej mládeže, prispieva k zvýšeniu záujmu o pohybové aktivity, najmä u dievčat, nakoľko u nich dochádza k výraznému poklesu motivácie športovať vôbec (Harris, Penney 2002). Vhodný výber obsahu má mládeži umožniť venovať sa pohybovým aktivitám, ktoré vyhovujú naturelu osobnosti, podporujú tvorivosť, estetické cítenie a súčasne prispievajú k rozvoju zdravotne orientovanej telesnej zdatnosti. Inovovanie obsahu o nové pohybové a športové aktivity v telesnej a športovej výchove a voľnočasových aktivitách môže skvalitniť realizáciu telovýchovného a športového procesu.



ÚVOD

     Multimediálna učebnica obsahuje ucelený didakticko-metodický materiál zameraný na edukačný proces všetkých stupňov škôl a športový proces vo voľno-časových aktivitách. Cvičebný obsah nových, progresívnych gymnasticko-aerobikových športov a disciplín je prezentovaný didakticko-výskumným textom, videozáznamami, obrázkami.

      V dostupnej literatúre sa môžu pedagógovia a záujemci stretnúť s učebnými osnovami športovej prípravy v športovom aerobiku pre 2. stupeň základných škôl a osemročné gymnáziá (Kyselovičová, Halmová, 2006), so separátnymi článkami o športovom aerobiku (Perečinská, 2014, 2016), s prekladom oficiálnych pravidiel športového aerobiku Medzinárodnej gymnastickej federácie (FIG), ktoré sa inovujú pravidelne v štvorročnom olympijskom cykle: 1. vydanie - Perečinská, Perečinský (1996), aktuálne vydanie - Kyselovičová (2017).

      Na Slovensku absentuje komplexnejšie spracovanie gymnasticko-aerobikových športov s požadovanými audiovizuálnymi prostriedkami odborno-metodického charakteru, ktoré by boli návodom pri realizácii obsahu týchto kreatívne náročných športov a ich disciplín. Nebol zatiaľ vypracovaný multimediálne odborný materiál pre pedagógov telesnej a športovej výchovy, trénerov a záujmovú komunitu zaoberajúci sa algoritmickými a metodickými postupmi nácviku a zdokonaľovania cvičebných tvarov obťažnosti, akrobatických tvarov a kondičnej prípravy v gymnasticko-aerobikových športoch.

      Prezentácia modelových programov športového aerobiku, step aerobiku, akrobatickej a kondičnej prípravy zahŕňa postupné algoritmické kroky s prípravnými a imitačnými cvičeniami v rámci jednotlivých kapitol. Prípravné a imitačné cvičenia sú fázované na polohy, zľahčené pohyby s predpokladom rýchlejšieho nácviku a technicky správneho osvojenia aerobikových krokov, väzieb, zostáv. V učebných osnovách telesnej a športovej výchovy na školách sa odporúčajú nové športové činnosti. V projekte predkladáme didakticko-učebný materiál s odporúčaním zaradenia do učebných osnov ZŠ, SŠ a študijného programu vysokých škôl športového zamerania. Návrh súťažných zostáv športového aerobiku troch výkonnostných úrovní zodpovedajú obsahovému a výkonovému štandardu.

      Zámerom autorského kolektívu pedagógov Fakulty športu Prešovskej univerzity v Prešove a Fakulty telesnej výchovy a športu v Bratislave je, aby multimediálna učebnica bola prospešným didakticko-odborným materiálom, použiteľným v edukačnom procese všetkých stupňov škôl a v športovom procese, s cieľom motivovať mládež k pravidelnému pohybu a zdravému životnému štýlu.

Autori